بتن چیست ؟ | انواع بتن | بتن نیشابور

بتن چیست ؟ | انواع بتن | بتن نیشابور

بتن چیست ؟ به طور کلی بتن در یک محیط خاص ، از مخلوط شدن سیمان با آب و برخی دانه های سنگی به وجود می آید که این بتن تولیدی دارای ویژگی خاصی است که به آن ویژگی باید درساخت وسازها توجه نمود.

بتن در ابتدا روان و آبکی است و با گذشت زمان معینی سفت و محکم می شود. امروزه بتن به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در ساخت و ساز ها به شمار می رود.  تولید بتن به شرایط مختلفی مانند آب و هوا ، جنس سیمان و … بستگی دارد. به همین علت شما وقتی برای خرید بتن به بازار مراجعه می کنید، به انواع مختلفی از بتن بَر می خورید که هرکدام برای شرایط خاصی تولید شده اند. این مسئله موجب می شود که شما اطلاعات کافی در مورد بتن کسب کنید تا هنگام خرید دچار اشتباه نشوید. بتنی خوب است که در برابر فشار های مکانیکی به قدر چشمگیری مقاومت کند ، چنین بتنی باید در شرایط ایده آل و استاندارد جهانی تولید شود.

بتن آماده نیشابور | گروه تفضل

بتن چیست

بتن خوب مشخصه های دیگری هم دارد

مانند : نفوذ ناپذیر بودن ، محکم بودن ، خورده نشدن در گذر زمان و...امروزه توجه بیشتری به ویژگی بتن ها می شود.  زیرا در گذشته سازه های بتنی معمولا زود مقاومت خود را از دست می دادند. علت آن هم بی توجهی به نوع بتن در ساخت و ساز بود. در سال های اخیر،علم ساخت بتن پیشرفت فوق العاده ای در جهان داشته است که علت آن هم می توان در افزایش نیاز بشر به بتن دانست.به خاطر پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع مختلف سیمان و مواد افزودنی ، دیگر مانند گذشته تعداد محدودی بتن وجود ندارد ، شما می توانید به مقدار بی شماری بتن در بازار بیابید .

در ساختمان سازی علاوه بر ساخت اسکلت ساختمان از بتن، از نوع خاصی از بتن هم به نام بتن اکسپوز برای نمای خارجی استفاده می شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد بتن ، قابل بازیافت بودن آن می باشد. کفپوش پیاده روها ، نمای ساختمان ها ، طراحی محیط بیرونی و ساخت مجسمه و … از بتن بازیافتی ساخته می شوند.

بتن آماده نیشابور | گروه تفضل

بتن چیست

اصطلاحات مربوط به بتن

خزیدن بتن : وقتی یک ساختمان بتنی در اثر برخی نیروی های خارجی دچار تغییر در شکل خود می شود ، در اصطلاح می گوییم خزیدن بتن رخ داده.

کرمو شدن : وقتی بتن شکلی مانند لانه ی زنبور به خود میگیرد در اصطلاح گفته می شود بتن کرمو شده.

پیش تنیده : پیش تنیدگی موجب افزایش مقاومت بتن در تحمل وزن میشود.

پرایمر بتن : از بتن در برابر فعالیت های شیمیایی محافظت می کند و جنسش چسبناک است.

عیار بتن ، آب بندی ، الیاف بتنی و… دیگر اصطلاحات مربوط به بتن است.

 

مواد تشکیل دهنده بتن چیست ؟

1_ سیمان : برای ترکیب ملات موجود از سیمان استفاده می شود. ترکیب سیمان با آب یک محلول چسبنده ای به وجود می آورد که سایر ترکیبات را در تولید بتن به راحتی باهم ترکیب می کند.

سیمانی که در تولید بتن بسیار مورد استفاده قرار میگیرد معمولا سیمان پرتلند می باشد.

2_ سنگ های ریز : به سنگ های خرد و ریز شده در ترکیب بتن سنگدانه می گویند. این سنگ های ریز معمولا شامل : شن ، ماسه و دیگر سنگ های خرد شده می باشند. سنگدانه ها حدود 75 درصد از حجم ملات بتن را به خود اختصاص می دهند. دلیل مخلوط کردن سیمان با آب این است که بعد از ترکیب سیمان با آب یک ماده چسبناک به وجود می آید که این ماده ی چسبناک سنگدانه ها را به هم میچسباند. در اصل نوع سیمان ما بستگی به اندازه ی سنگدانه ها دارد. امروزه از سنگ های ریز بازیافتی که اندازه ی متفاوتی دارند در تولید بتن استفاده میشود تا هزینه ها کاهش یابد.

3_ آب :  یکی از ترکیبات مهم در ساخت بتن آب می باشد به طوری که اگر آب را حذف کنیم بتنی ساخته نمی شود. آب موجب ایجاد یک واکنش شیمیایی می شود که طی آن سیمان و سنگدانه ها به هم میچسبند و با گذشت یک زمان مشخصی، سفت و محکم می شوند. برای دستیابی به یک بتن پایدار باید همواره توجه داشته باشیم که میزان آبی که مصرف کردیم کمتر از سیمان مصرفی ما باشد.

بتن آماده

بتن چیست

 

انواع بتن 

 1. بتن معمولی
 2. بتن کم وزن
 3. بتن دارای اختلال
 4. بتن مقاوم
 5. بتن دارای اکسیژن یا هوا
 6. بتن پاشیدنی
 7. بتن خود متراکم
 8. بتن آهکی
 9. بتن شیشه ای
 10. بتن دارای عملکرد زیاد
 11.  بتن آماده

و …

 

عواملی که موجب می شود در ساخت و ساز از بتن استفاده کنیم 

1_ استحکام و دوام بسیار بالا : با توجه به اینکه بتن ها را متناسب با شرایط محیطی سازه و یکسری پارامتر دیگر میسازند، میتوان اطمینان حاصل کرد که سازه ی بتنی دارای استحکام و طول عمر بالا خواهد بود.

2_ در دسترس بودن : ترکیبات سازنده ی مخلوط بتن اکثرا به آسانی قابل تهیه هستند، علاوه بر این دارای قیمت مناسبی نیز میباشند. که این امر موجب می شود استفاده از بتن برای شما هزینه نسبتا کمی داشته باشد.

3_ قالب پذیری آسان : بتن را میتوان به آسانی به هر شکلی که نیاز است با استفاده از قالب های خاص در آورد.

4_ مقاوم در برابر افزایش دما : بتن به علت ساختاری که دارد در برابر افزایش دما و آتش سوزی بسیار پایدار می باشد. اگر بتن ما محافظ پوششی هم داشته باشد مقاومتش در برابر افزایش های دمایی همچون آتش سوزی بالاتر خواهد رفت.

5_ مقاوم در برابر فشار : بتن در برابر فشار های مکانیکی وارد شده بسیار مقاوم است همین ویژگی باعث شده برای جلوگیری از بروز خسارات در زلزله ها، خانه ها را با بتن بسازند. در پایان باید گفت که بتن از جهات گوناگون مخلوط مناسب و کارایی است. هزینه نسبتا پایینی دارد، در برابر عوامل مختلفی همچون دما و فشار مقاوم است، شکل پذیری راحتی دارد، دارای انواع متفاوتی است، و به راحتی قابل دسترس است.

 

 

logo

گروه صنعتی و معدنی تفضل

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دارید

با شماره 05142215757 تماس بگیرید.

یا از طریق این شماره 09153515031  در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

بدون نظر

 1. […] این شن وماسه زاویه دار بوده و در تهیه انواع بتن مصرف […]

 2. […] بتن چیست ؟ | انواع بتن | بتن آماده نیشابور […]

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید