قیمت سیلیس |سیلیس درجه یک | انواع سیلیس

قیمت سیلیس |سیلیس درجه یک | انواع سیلیس

اکسید سیلیسیم یا سیلیس یک ترکیب شیمیایی می باشد که بعد از اکسیژن فراوان ترین عنصر بر روی زمین می باشد.

نام سیلیس برای تمامی ترکیبات و کانی هایی  که  دارای (sio2) می باشد وحتی اگر از نظر فیزیکی ، زمین شناسی ، بلوری و… دارای تفاوت می باشد استفاده می شود.

منابع اصلی سیلیس

ماسه سنگ و ماسه سیلیسی ،بلور کریستال، سنگ چخماق، کوارتز و کوارتزیت ،و….از منابع مهم و اصلی آن می باشد.

تولید سیلیس

معمولا رسوبات سیلیکا از معدن استخراج می شوند.

این رسوبات برای تمیز کردن دانه های کوارتز، افزایش درصد وجود سیلیکا،تولید و توزیع و بهبود بخشیدن اندازه ذرات و کاهش نا خالصی هایی مانند: آهن و کروم بعد از استخراج مورد پردازش قرار می گیرند و بلافاصله بسته بندی نمی شوند.

انواع مختلف سیلیس

"قیمت

الف)سیلیس ممتاز:

این نوع  بهترین نوع موجود در بازار با درجه خلوص بیشتر از 98 درصد می باشد و در صنایعی مانند شیشه سازی و بلور، و در کل در صنایعی که به سفید ترین نوع سیلیس نیازمند است استفاده میشود.

ب)سیلیس درجه یک:

این نوع بعد از نوع ممتاز دارای بیشترین درجه خلوص یعنی 96 درصد می باشد  و درصنایعی مانند لعاب، صنایع شمیایی ، تولید پشم شیشه ماسه تست سیمان و … کاربرد دارد.

ج)سیلیس درجه دو:

این دسنه نسسبت به دو دسته قبل رنگ آن بیشتر مایل به  قهوه ای می باشد ودرجه خلوصی بین 85 تا 95 درصد را دارد. موارد استفاده این محصول در: ماسه های ریخته گری ،سند بلاست، اجر سبک و آجر ماسه آهکی و کارخانه های تولید سیمان کاربرد دارد.

د) فلدسپات:

این نام  از دو کلمه ی صحرا(feld) ولکه (spar) گرفته شده است.علت این گونه نام گذاری ایجاد نقاط سفید رنگ در اثر عوامل هوازدگی در مانطق مسطح بیابانی می باشد.که خود به دو گروه:1-فلسپات های قلیایی یا آلکان .2-فلستپاتهای پلاژیوکلاز تقسیم میشوند.

ه) آنتراسیت:

بیشترین نوع از زغال سنگ دگرون شده می باشد ،میزان کربنی بین 92 تا 98 درصد دارد.

ز) سیلیس کوارتزی:

از این نوع  در صنعت آب و فاضلاب سیلیس استفاده می شود.این  سنگ دارای سختی بالایی است و می توان آنرا 10 الی 15 سال در فیلترهای  شنی استفاده کرد. منبع سنگ های  سیلیس کوارتزی معادن سیلیس می باشد  و پس از استخراج توسط دستگاه های سنگ شکن خرد می شود.

ح) ماسه سیلیسی :

ترکیبی از رس ،آهک، اکسید آهن به همراه سیلیس تشکیل ماسه سنگ ها رامی دهند که در طول سالیان دراز تشکیل رسوب ها را داده است.

در فیلتر شنی که عمده مصرف سنگ سیلیس در صنعت آب به حساب می آید، به صورت متداول از4 سایز مختلف سیلیس استفاده می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

سیلیس شبه فلز، جامد، به رنگ زرد روشن مایل به سفید، بی بو و قابل حل در آب نمی باشد. که دارای سختی زیاد و نقطه ی ذوب بالا می باشد.

سیلیکا ی بلوری دارای اشکال مختلفی می باشد که اکثر آنها ،کوارتز است.

سیلیس در حالت بلوری دارای رنگ خاکستری تار بوده و جلای فلزی دارد.سیلیس با توجه به ابنکه عنصری نسبتا خنثی می باشد ولی با مواد قلیائی و هالوژن واکنش نشان می دهد.

کاربرد های سیلیس

1- تکنولوژی: از این ماده برای ساخت تراشه های الکترونیکی،تلفن های همراه،ایانه، فیبر نوری و انرژی های تجدید پذیر

استفاده می شود.برای استفاده، سیلیکا باید خلوصی بالاتر از 96 درصد را دارا باشد.

2- شیشه سازی:یکی از موارد مهم تولید شیشه سیلیس می باشد.که خواصی مانند :رنگ، شفافیت، مات بودن،و مقاومت شیشه را تعیین کند.که برای تولید بطری های نوشیدنی ، ظروف تزئینی ، شیشه لامپ های رشته ای ، نمایشگر های تلویزیون و رایانه استفاده می شود.

3- منازل:امروزه در تمامی خانه ها از شیشه ،سنگ ، سرامیک و سایر موادی که با سیلیکا ساخته می شود استقاده می شود.

از موارد دیگر استفاده از سیلیکا می توان به تهیه و ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی مثل خمیر دندان اشاره کرد.کاربرد دیگر این ماده در تولید چسپ،صنایع پلاستیک سازی،رنگ ها و …می باشد.از ژل سیلیکا هم به عنوان بوگیر استفاده می شود.

4- سیلیس در موادغذایی: سیلیسکون دی اکسید در مقدار زیادی  از گیاهانی که انسان مصرف می کند وجود دارد که شامل:

الف)سبزیجاتی مانند چغندر و فلفل دلمه ای

ب) برخی از غلات مانند برنج قهوه ای و جو

ج)یونجه

5تصفیه ی آب: به کمک سیلیس در صعنت و فیلتراسیون آب آشامیدنی ؛به تصفیه آب اشامیدنی می پردازند.از عوامل موثر در بهبود عملکرد فیلتراسون می توان به شکل دانه ها و توزیع اندازه ی دانه ها اشاره کرد که موجب حذف آلایندگی ها از آب و فاضلاب می شود. به دلیل عدم واکنش سیلیکا با اسید ها،حلال های آلاینده و..که موجب برتری این ماده در فیلتراسیون شنی استفاده می شود.

کاربرد سیلیس در فیلتر شنی:

سیستم کار این نوع فیلتر ها به این گونه می باشد که آب از سه یا چهار بستر ی عبور می کند وآبی زلال وصاف تحویل می دهد.بدین صورت که زمانی آب با فشار از چند لایه عبور می کند وتمامی جامدات ریز و درشت آب را در می گیرد و به این شکل به تصفیه آب کمک می کند. در تصفیه آب و فاضلاب معمولاً از سنگ سیلیس با درجه خلوص بیشتر از 95 درصد استفاده می شود.

سایز بندی سیلیس موجود در فیلترشنی ها :

  • 5 – 5 میلیمتر
  • 5 میلیمتر
  • 5- 8 میلیمتر
  • 8 – 12 میلیمتر

6سرامیک: سیلیکا برای ایجاد لعاب نقش اساسی و مهمی داردو در تولید محصولاتی مانند کاشی، سرامیک،و.. استفاده می شود.

درجه خلوص  بسته بندی: میزان وجود گرد و غبار و ناخالصی های دیگر نظیر شیشه و پلاستیک داخل بسته های آن

عملیات روشو:برای تهیه سیلیس از شن، ابتدا اکسیژن شن از آن جدا می شود.برای جدا کردن اکسیژن ،اکسیژن با عنصر دیگر که معمولا کربن می باشد ترکیب می شود.

برای انجام این کار از نیروی برق استفاده می شود.بعد از جدا کردن اکسیژن ماده باقی مانده با ماده ی دیگری به نام (متیل کلراید) ترکیب  می شود که محصول نهایی سیلیس می باشد.رشو فردی بود که این روش را کشف کرد.

عرضه عمده انواع سیلیس به بازار

با توجه به انواع مختلف و کاربرد زیاد این ماده در بخش های کشاورزی ، ساختمان سازی ، صنعت  و… به صورت خیلی زیاد به بازار عرضه می شود. همچنینی تولیدکنندگان این محصول را به صورت خرده و عمده  به فروش می رسانند . با توجه به استفاده ی زیاد از این ماده ، باعث ایجاد رقابتی در سطوح داخلی و خارجی شده است.

قیمت سیلیس

با توجه به عنوان مختلف و نوع کاربرد آن قیمت آن در حال حاضر حدودا بین 500هزار تومان تا 2.2میلیون تومان برای هر تن متغییر است.

 

 

گروه تفضل

گروه صنعتی معدنی تفضل

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دارید

با شماره 05142215757 تماس بگیرید.

یا از طریق این شماره 09153515031  در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

 

منابع

naabzist.com

hamedansilica.com

farishtheme.ir

aryab.ir

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی را وارد نمایید