انواع ماسه | ماسه مناسب برای بتن و بتن آماده | ماسه نیشابور

انواع ماسه | ماسه مناسب برای بتن و بتن آماده | ماسه نیشابور

سنگدانه ها (مثل انواع ماسه ) حداقل سه چهارم حجم بتن را در بر می گیرند تعجب‌آور نیست که کیفیت آنها از اهمیت بالایی  برخوردار باشد. سنگدانه نه فقط می‌تواند مقاومت بتن ساخته شده را محدود نمایند (زیرا سنگدانه ها با خواص نامطلوب نمی‌توانند بتن پرمقاومت ای را تولید کند)، بلکه ویژگی های آن ها به میزان چشمگیری بر دوام و عملکرد سازه های بتنی اثر می گذارد.

اوایل به دلایل اقتصادی سنگدانه را به عنوان مواد پرکننده و پخش شده در داخل خمیر سیمان در نظر می‌گرفتند. به هر  حال می‌توان از جایگاه دیگری نیز به مسئله نگاه کرد که سنگدانه را به عنوان مصالحی در نظر گرفت که به وسیله خمیر سیمان به مجموعه ای یکپارچه تبدیل شده‌اند مانند (آجرکاری) در حقیقت سنگدانه ها کاملا خنثی و پرکننده نمی‌باشد و خواص فیزیکی، گرمایی و در بعضی مواقع خاص شیمیایی آن نیز بر عملکرد بتن تأثیر می‌گذارد. سنگدانه ها از سیمان ارزانترند و بنابراین افزایش مقدار سنگدانه ها در مخلوط  تا حداکثر ممکن و کاهش مقدار سیمان تا حداقل ممکن اقتصادی تر است. اما اقتصاد تنها دلیل به کاربردن سنگدانه در بتن نمی باشد، بلکه کاربرد آن امتیازات فنی قابل ملاحظه‌ ی دیگری نیز برای بتن دارد ثبات حجمی سنگدانه ها و دوام بیشتر آنها نسبت به خمیر سیمان خالص هیدراته از این امتیازات می‌باشد.

شن وماسه

شن و ماسه تفضلی

نحوه تشکیل منابع شن و انواع ماسه

رسوبات آبرفتی جوان یکی از مهمترین منبابع تامین شن و ماسه ساختمانی‌اند. این رسوبات از یک طرف به دلیل رخنمون وسیعشان در سطح و از طرفی به دلیل ناچیز بودن پیوند ذراتشان به یکدیگر به سادگی قابل بهره‌برداری‌اند. حدود نیمی از سطح کشور ما را رسوبات جوان متعلق به کواترنر با سنی کمتر از 2 میلیون سال پوشانده است. منشا این رسوبات متفاوت است و تنها گروه های بخصوصی از آنها می توانند منبع تامین شن و ماسه ساختمانی باشند.

در هر صورت ماسه در دو دسته ماسه طبیعی و ماسه مصنوعی قرار دارد.

ماسه طبیعی شامل ماسه بادی و ماسه رودخانه ای می باشد.

در ماسه مصنوعی نیز طی فرایندی ناخالصی آن گرفته می شود.

شن و ماسه تفضلی

شن و ماسه تفضلی

انواع ماسه

ماسه طبیعی

شامل ماسه های رودخانه ای و بادی میباشد. این گونه ماسه ها به طور طبیعی استخراج شده و هیچ گونه کار اضافه ای بر روی آن ها انجام نمی شود.

ماسه بادی

نمونه ی دیگر از ماسه های طبیعی ماسه بادی میباشد. ساختار این مدل ماسه به شکلی است که درآن خاک وجود دارد. و به همین خاطر خاصیت چسپندگی بالایی دارد و در ملات آبی و ساروج به کار برده میشود.

ماسه رودخانه ای

این مدل ماسه نمونه ای از ماسه شسته  شده میباشد. از نظر شکل طاهری گرد گوشه تر میباشد. رنگ آن سفید خاکستری بوده و دارای کیفیت خوبی میباشد. در ماسه رودخانه ای سیلیکا وجود دارد.

ماسه مصنوعی

در این ماسه معادن طبیعی شناسایی شده و با انجام فعالیت هایی مانند الک کردن و… ناخالصی هایی مثل آهک راحدف کرده. ماسه مصنوعی دارای ویژگی تحمل دمایی بالا میباشد.

شن و ماسه تفضلی

شن و ماسه تفضلی

ویژگی های لازم سنگدانه ریز(ماسه)

سنگدانه ریز شامل ماسه طبیعی (گرد گوشه) ماسه شکسته( تیزگوشه) یا ترکیبی از آن دو می باشد.

انواع ماسه ( از نظر شکل ظاهری)

ماسه گرد

این ماسه زمانی که زیر میکروسکوپ قرار میگیرد دارای ظاهری کروی و گرد گوشه بوده.

اکثر ماسه های مصنوعی از این مدل ماسه می باشد و کیفیت سطحی بهتری دارد.به دلیل تخلخل بالا قابلیت عبور گاز بهتری دارد.

ماسه گوشه دار

به دلیل گوشه دار بودن باعث میشود بهتر در کنار هم قرار بگیرند و چفت شوند و استحکام بالایی دارند .در مقایسه با گرد گوشه به دلیل تخلل کمتر خاصیت عبور گاز کمتری دارد.

ماسه شبه گرد

از نظر ظاهری کاملا گرد نمیباشد. در بعضی قسمت ها کروی و در بعضی دیگرقسمت ها گرد گوشه هستند.

ماسه مخلوط

برای این مدل ماسه نمیتوان شکل خاصی بیان کرد.

شن و ماسه

شن و ماسه

انواع ماسه از نظر ترکیب شیمیایی

ماسه الوینی

در گروه ماسه های گرد گوشه قرار میگیرد. وزن کم آن یکی از ویژگی هایش میباشد. در مقایسه با ماسه سیلیسی داری انبساط حرارتی کمتری میباشد.

ماسه سیلیسی

این ماسه به دلیل اینکه معادن زیادی دارد دارای قیمت مناسبی میباشد. سیلیس نمونه ای از مواد چند ساختاری میباشد که در دماهای مختلف ساختار متفاوتی دارد. استفاده از این ماسه برای طراحی قالب توصیه نمیشود زیرا تغییر دما باعث ایجاد انبساط و انقباض در ابعاد ماسه میشود وهمین امر باعث شکستگی قالب میشود.

ماسه شاموتی

برای استفاده در فولاد آلیاژی بسیار مناسب می باشد. این ماسه دیر گداز بوده و در ریخته گری و بنده ی کوره مورد استفاه قرار میگیرد.

ماسه زیرکنیوم

این ماسه از خاصیت انبساز حرارتی برخوردار میباشد. ضریب انبساز حرارتی این ماسه از ماسه سیلیسی کمتر بوده و همین امر آن را برای مواد قالب و کوره تبدیل کرده است. ماسه زیرکنیوم به دلیل انتقال حرارتی بالا سریع خنک می شود و از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار میباشد. از نظر شکل ظاهری از دانه های گرد و منظمی برخوردار است.

ماسه کرومیتی

در دسته ماسه های گوشه دار قرار می گیرد. رنگ سیاه و دیر گداز بودن از ویژگی این مدل ماسه میباشد.

ماسه شسته شده

وجود خاک در ماسه مزایا و معایبی دارد، از مزایا آن می توان به شکل پذیری آسان آن یاد کرد. و از معایب آن میتوان گفت که وجود خاک سبب کاهش چسبندگی سیمان و ماسه می شود. منظور از ماسه شسته شده میزان خاک درون آن بر می گردد، هرچه بیشتر شسته شود خاک درون ماسه کمتر می شود.

دانه بندی انواع ماسه

دانه بندی سنگدانه ریز یا ماسه باید طبق استاندارد ملی ایران شماره ۴۹۷۷ مورد آزمون دانه بندی قرار گیرد و با الزامات استاندارد مطابقت داشته باشد.

صرف نظر از نوع رده دانه بندی در هر صورت درصد جرمی مواد عبور کرده از الک ۷۵ باید طبق استاندارد ملی ایران شماره ۴۴۶ اندازه گیری شده و مقدار آن برای سنگدانه ریز (ماسه) مورد مصرف در بتن در معرض سایش نباید از 3 درصد جرمی بیشتر باشد و برای سنگدانه ریز یا ماسه مورد مصرف در سایر بتن ها  نباید از 5 درصد جرمی بیشتر باشد.

سلامت ماسه

سنگدانه درشت برای مصرف در بتن رویارو با یخبندان و آب شدگی پس از 5 دوره آزمون سلامت طبق استاندارد ملی ایران شماره ۴۴۹ هنگام استفاده از سولفات سدیم نباید میانگین افت وزنی بیشتر از 10 درصد و در هنگام استفاده از سولفات منیزیوم نباید میانگین افت وزنی بیش از 15 درصد داشته باشد.

در صورتی که حداکثر رطوبت سنگدانه ریز در هنگام تحویل (در هنگام بارگیری جهت تحویل خریدار) در متن قرارداد درج نشده باشد نباید از 5 درصد بیشتر باشد. شایان ذکر است به منظور جلوگیری از جدایش سنگدانه های ریز و از پراکنده شدن ذرات ریز در هوا توسط باد نیاز است که مقدار کمی رطوبت در سنگدانه وجود داشته باشد.

 

گروه صعنتی و معدنی تفضل را در اینستاگرام دنبال کنید

 

گروه تفضل

گروه صنعتی معدنی تفضل

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دارید

با شماره 05142215757 تماس بگیرید.

یا از طریق این شماره 09153515031  در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

بدون نظر

  1. […] بزرگترين دانه شن و ماسه در سازه هاي مختلف متفاوت است مثلاًبراي بتن ريزي‌هاي […]

  2. […] از رس ،آهک، اکسید آهن به همراه سیلیس تشکیل ماسه سنگ ها رامی دهند که در طول سالیان دراز تشکیل رسوب ها را […]

  3. […] انواع ماسه | ماسه مناسب برای بتن و بتن آماده | ماسه نیشاب… […]

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید